Pisarz ludzkich namiętności. Jeden z najczęściej wystawianych i ekranizowanych dramaturgów, reformator teatru, narodowy poeta Wielkiej Brytanii, najczęściej tłumaczony pisarz angielski. Pozostawił po sobie 38 sztuk, 154 sonety, 2 poematy i mnóstwo wierszy. Autor najpopularniejszych chyba w świecie zdań:
Być albo nie być! Oto jest pytanie! William Szekspir urodził się w kwietniu 1564 roku w angielskim Stratford-upon-Avon. Był trzecim w kolejności z ośmiorga dzieci Mary Arden i Johna Shakespear’a, rękawicznika i polityka. Prawdopodobnie uczęszczał do szkoły w rodzinnym mieście, w której uczono m.in. łaciny, historii, retoryki i literatury.
William Szekspir życiorys
Gdy osiągnął pełnoletność, ożenił się z 8 lat starszą Anną Hathaway, córką bogatego rolnika. Doczekali się trójki potomstwa. Od 1592 roku występował jako aktor w teatrze. Wkrótce potem
William Shakespeare zadebiutował też jako twórca dramatów. I zrewolucjonizował je, zrywając z powszechnie stosowaną zasadą trójjedności: czasu, miejsca i akcji. Współtworzył londyński teatr Globe. W 1594 roku pozyskał mecenasa. Tragedie i komedie dotyczące historii Anglii, które pisał, przyniosły mu sławę i bogactwo. Poszukując w sieci informacji na temat wielkiego twórcy, nie sposób nie skorzystać z wpisania doń frazy:
William Szekspir biografia. Oprócz podstawowych wiadomości o artyście, znajdziemy tam wiele ciekawostek na jego temat. Przykłady? Badacze do dziś zastanawiają się, czy sonety Szekspira traktujące o miłości do młodego mężczyzny, a następnie dojrzałej kobiety były inspirowane życiem artysty. Dowiemy się też, że częściowo swoje sztuki współtworzył z innymi autorami – była to w XVI wieku powszechna praktyka. Ponadto,
William Szekspir wymyślił aż 1.700 słów i zwrotów. Część z nich do dziś jest w powszechnym użyciu. Podajmy kilka przykładów: breaking the ice (przełamywanie lodów), bloodstained (splamiony krwią) czy assassination (zabójstwo). To, że dzieła Szekspira przetrwały, zawdzięczamy jego przyjaciołom, którzy przechowali teksty. Sam wydał tylko dwa poematy:
Wenus i Adonis oraz
Gwałt na Lukrecji. Co wiemy o jego rodzinie?
William Shakespeare miał młodszego o 16 lat brata Edwarda, który również był aktorem i pisarzem. Na czym zarabiał William? Najwięcej majątku przyniosły mu udziały w teatrze. Stać go było na to, by kupić drugi co do wielkości dom w rodzinnym Stratfordzie. Był też właścicielem domu w Londynie. Dzieciom w testamencie przepisał sporo, żonie – tylko łóżko. Z trójki dzieci Williama i Anny przeżyły tylko dwie córki – bliźniaczki (syn zmarł jako jedenastolatek). Obie były analfabetkami, bo nauka zarezerwowana była wtedy dla niewielkiej grupy przedstawicieli określonych zawodów – mężczyzn. Dzieła Szekspira nie przez wszystkich były cenione.
George Bernard Shaw chciał ich autora „wykopać i obrzucić kamieniami”.
William Shakespeare książki
Życie jest tylko przechodnim półcieniem. Nędznym aktorem, który swą rolę przez parę godzin wygrawszy na scenie, w nicość przepada – powieścią idioty, głośną wrzaskliwą, a nic nie znaczącą. W tym monologu Makbet, tytułowy bohater dramatu Szekspira zastanawia się nad sensem, a raczej bezsensem życia. To jeden z przykładów wskazujących na uniwersalność dzieł angielskiego twórcy. Inne to np.: Bądź dla siebie takim, jakim byłbyś dla przyjaciela; Mów szeptem, jeśli mówisz o miłości.
William Shakespeare książki pisał między 1586 a 1612 rokiem. Do jego najbardziej znanych utworów należą:
Hamlet,
Makbet,
Otello,
Romeo i Julia,
Sen nocy letniej,
Król Lear,
Kupiec wenecki,
Poskromienie złośnicy. Chronologia powstawania tekstów artysty nie jest możliwa do ustalenia. Utwory pisał wierszem, choć nie unikał też prozy. Najważniejszym tematem jego dramatów była władza.
Szekspir zmarł w 56. rocznicę swoich urodzin, 23 kwietnia 1616 roku.