Stefan Themerson urodził się 25 stycznia 1910 roku w Płocku, zmarł 6 września 1988 roku w Londynie.
Themerson to polski artysta awangardowy: autor powieści, opowiadań, dramatów, książek dla dzieci. Odnajdywał absurdy ukryte w pozornie logicznym porządku rzeczywistości. Mistrzowsko poruszał się w świecie paradoksu i ironii. Duże uznanie przyniosły mu powieści groteskowo-filozoficzne oraz eseje. Pisał po polsku, francusku i angielsku. Był także filozofem, kompozytorem opery semantycznej, twórcą poezji semantycznej, autorem filmów awangardowych i wydawcą.
Themersonowie: Stefan i Franciszka
Stefan Themerson studiował fizykę i architekturę w Warszawie, podczas studiów rozpoczął eksperymenty z fotografią i filmem – zajmował się m. in. fotogramami i fotomontażami. W roku 1929 poznał swoją późniejszą żonę Franciszkę Weinles, która od 1931 roku stała się towarzyszka jego życia i partnerką w pracy artystycznej. W latach 1930-1937 realizował wraz z nią filmy awangardowe poprzedzone eksperymentami w zakresie fotografii i filmu: Aptekę (1930), Europę (1932), Przygodę człowieka poczciwego (1938). Themersonowie założyli Spółdzielnię Filmową i wydawali czasopismo f.a. (film artystyczny). Opublikowali wiele popularnych, wierszowanych opowieści dla dzieci autorstwa Stefana z ilustracjami Franciszki m. in. Narodziny liter, Nasi ojcowie pracują, Przygody Marcelianka Majster Klepki.
Themerson i powojenna emigracja
Kiedy wybuchła II wojna światowa małżeństwo polskich twórców zgłosiło się na ochotników do armii polskiej we Francji, a następnie przedostali się do Anglii.
Stefan Themerson napisał wówczas swoją pierwszą
powieść Wykład profesora Mmaa, opublikowaną w 1953 ze wstępem
Bertranda Russella. W latach 1943–1946
Themerson współpracował z londyńskim miesięcznikiem Nowa Polska oraz Biurem Filmowym Ministerstwa Informacji i Dokumentacji RP w Londynie dla którego zrealizował z żoną dwa kolejne filmy: Oko i ucho i Calling Mr Smith.
Bestlookery Stefana Themersona
W 1948 roku Themersonowie założyli niezależną oficynę wydawniczą Gaberbocchus Press, która rozpoczęła publikowanie bestlookerów (termin stworzony w opozycji do bestsellerów) - książek o dopracowanej szacie graficznej i treściach wybieranych starannie przez wydawców. Wydawnictwo było ich własnością do 1979 i nadal działa w Amsterdamie pod nazwą Gaberbocchus/de Harmonie. Wśród książek opublikowanych przez Themersonów znajduje się m.in. pierwsze angielskie wydanie Króla Ubu Alfreda Jarry’ego,
utwory Apollinaire'a, Bertranda Russella i samego Stefana Themersona, wiele z ilustracjami Franciszki, które tworzą z tekstami nierozerwalną całość.
Poezja semantyczna Themersona
W roku 1948
Stefan Themerson napisał opowiadanie pt. Bayamus, w którym zawarł własną teorię poezji semantycznej, będącej wynikiem jego eksperymentów w zakresie typografii. Tworzący poezję semantyczną stawiają sobie za cel powrót do źródłowych znaczeń słów, co w efekcie doprowadza do zastąpienia słów ich definicjami.
Stefan Themerson - pisarz niekonwencjonalny
Stefan Themerson swobodnie przekraczał granice gatunków. W jego dorobku literackim obok poezji znajdują się powieści: Wykład Profesora Mmaa,
Euklides był osłem,
Wyspa Hobsona, opowiadania Hau, hau czyli kto zabił Ryszarda Wagnera?, Generał Piesc, dramaty - Kość w gardle, eseje filozoficzne – Logika, etykietki i ciało, Katedra przyzwoitości, Faktor T, teksty teoretyczne na temat sztuki O potrzebie tworzenia widzeń. Jego proza przetłumaczona została na osiem języków, niedawno doczekała się wznowienia w Polsce w nowej serii wydawnictwa Iskry.