„Za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”- tak Szwedzka Akademia uzasadniła przyznanie polskiej pisarce Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.
Olga Tokarczuk jest też pierwszą polską zwyciężczynią Międzynarodowej Nagrody Bookera (najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Wielkiej Brytanii) za książkę Bieguni.
Olga Tokarczuk ciekawostki
Dzięki uzyskanym wyróżnieniom
Olga Tokarczuk to obecnie najbardziej znana polska pisarka. Zacznijmy więc od przedstawienia na jej temat kilku mniej znanych ciekawostek. Odbierając Nobla
Tokarczuk przyznała, że w czasie studiów pracowała m.in. jako pokojówka w eleganckim hotelu w Londynie. A co studiowała nasza noblistka? Psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach zatrudniła się jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego, ale szybko z tej pracy zrezygnowała. Uznała, że się do niej nie nadaje, gdyż jest bardziej zaburzona od swoich pacjentów.
Olga Tokarczuk kocha zwierzęta i wielokrotnie wypowiada się publicznie na temat ich praw. Przykład? W 2012 roku wzięła udział w kampanii społecznej, której celem było nakłonienie ludzi, by nie kupowali na święta żywych karpi. Nie wszyscy ją za to kochają, jak i nie wszyscy kochają ją za poglądy polityczne, których nie ukrywa. Po jej bezpośredniej wypowiedzi na temat morderstw na Żydach dokonanych przez Polaków w trakcie II Wojny Światowej została w internecie tak skrytykowana, że sprawę tych nienawistnych komentarzy badała prokuratura. W świecie literatury jednak spotyka się tylko i wyłącznie z uwielbieniem. Sama zresztą poświęca czas wzmacnianiu kultury literackiej w Polsce.
Olga Tokarczuk wymyśliła i patronuje Międzynarodowemu Festiwalowi Opowiadań. Od 2004 r. we Wrocławiu pisarze z całego świata prezentują na nim swoje teksty.
Od Nataszy Brodin do Olgi Tokarczuk
Nasza noblistka urodziła się 29 stycznia 1962 roku. Jej rodzice, Wanda i Józef byli nauczycielami. Pierwsze 10 lat życia spędziła w Klenicy, gdzie mieszkała w… pałacu Radziwiłłów z 1894 roku. Później Tokarczukowie przeprowadzili się do Kierzna. Olga Tokarczuk ukończyła psychologię i pracowała jako psychoterapeutka. W 1985 roku wyszła pierwszy raz za mąż i z tego związku ma syna. Pierwsze opowiadanie napisała w 1979 r. dla harcerskiego czasopisma Na przełaj. Podpisała się pod nim jako Natasza Brodin.
Olga Tokarczuk książki zaczęła pisać pod swoim nazwiskiem 10 lat później. W 1993 r. wydała pierwszą powieść Podróż ludzi Księgi. Był to debiut doskonały, od razu nagrodzony nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Zresztą wiele z publikacji
Tokarczuk obsypano nagrodami. Wymieńmy kilka najważniejszych: Paszport Polityki (1996 r.), Nagroda Fundacji im. Kościelskich (1997 r.), Nagroda Literacka im. Władysława Reymonta (1998 r.), Nagroda Literacka Nike za
powieść Bieguni (2008 r.), Nagroda Literacka Nike za
Księgi Jakubowe (2009 r.), Nagroda Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Spośród odznaczeń, jakimi
Tokarczuk została uhonorowana, warto wymienić Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2010 r.).
Tokarczuk w 37 językach
Książki polskiej noblistki zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków, w tym: angielski, chiński, francuski, rosyjski czy hindi. Jej powieści były również ekranizowane lub na ich podstawie powstawały spektakle. W 2017 roku
Agnieszka Holland i Katarzyna Adamik przeniosły na duże ekran książkę
Olgi Tokarczuk pt. Prowadź swój pług przez kości umarłych.
Film zatytułowany Pokot dostał Srebrnego Niedźwiedzia, Złotego Lwa i 6 innych nagród oraz miał 14 nominacji do nagród. Dodatkowo, w 2018 r. obraz ten był polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.