Kurt Vonnegut urodził się w 1922 r. w Indianapolis, a zmarł w 2007 roku w Nowym Jorku.
Vonnegut to amerykański pisarz, eseista i artysta grafik, który wykładał literaturę na Uniwersytecie Harvarda oraz na City College w Nowym Jorku. Karierę pisarską rozpoczął od współpracy ze szkolną gazetką. Studiował (bez powodzenia) nauki przyrodnicze na Cornell University. Rozczarowany swoimi wynikami w nauce zaciągnął się do armii amerykańskiej; podczas II wojny światowej walczył na froncie. Dostał się do niemieckiej niewoli i przeżył naloty dywanowe na Drezno, w wyniku których zginęło ponad 100 tys. cywilów. Traumatyczne wydarzenia utrwaliły się w psychice twórcy, zainspirowały do napisania
Rzeźni numer pięć, powieści – arcydzieła, ukazującego absurd wojny.
14 powieści Kurta Vonneguta
W 1952 roku
Vonnegut wydał swoją pierwszą (z czternastu) powieść, zatytułowaną Pianola. Do jego najgłośniejszych utworów należą m. in. Matka noc, Kocia kołyska, Śniadanie mistrzów, Recydywista i Galapagos. Ostatnie dzieła pisarza to powieść Trzęsienie czasu oraz pośmiertnie wydane antologie opowiadań Armagedon w retrospektywie, Popatrz na ptaszka i Gdy śmiertelnicy śpią. Pisarz stawał się coraz bardziej znany w świecie literackim, mimo to był zmuszony do szukania dodatkowych zajęć przynoszących dochód. Pracował jako nauczyciel języka angielskiego i twórca tekstów reklamowych. Przedsiębiorczy artysta otworzył także pierwszy w USA salon samochodowy Saaba.
Vonnegut prowokator
Vonnegut był prowokującym pisarzem. Forma służyła mu do zabawy, kpił z czytelnika, zwodził absurdalnymi, literackimi sztuczkami. Swoje utwory uzupełniał ordynarnymi rysunkami, np. osławioną „dziurą w zadku” (skrzyżowane cztery kreski). Wiele z jego powieści przypomina budową (składa się z dużej ilości i do tego krótkich rozdziałów)
utwory Julio Cortazara, (np. Śniadanie mistrzów, Kocia kołyska) W Kociej kołysce, nawiązującej do Biblii stylem, opisał wymyśloną religię – bokononizm.
Proza postmodernistyczna Vonneguta
Powieści amerykańskiego pisarza są absurdalne, ironiczne, miesza się w nich groteska z satyrą, dużo w niej czarnego humoru.
Vonnegut stworzył przedziwne postaci i makabryczne, surrealistyczne wydarzenia. Fascynacja science fiction widoczna jest w Syrenach z Tytana i alter ego pisarza, czyli w kreacji postaci Kilgore’a Trouta.
Kurt Vonnegut - humanista i socjalista
Kurt Vonnegut miał lewicowe przekonania, sprzeciwiał się wojnie, łamaniu praw człowieka; nie wahał się przed publicznym sprzeciwem przeciwko polityce USA (krytykował wojnę w Wietnamie, później w Iraku).Należał do amerykańskiej organizacji broniącej wolności obywatelskich American Civil Liberties Union. Vonnegut umarł w wieku 84 lat. W powieści Trzęsienie czasu tyle samo lat przeżywa Kilgore Trout –alter ego autora.