Książka Genetyka i genomika zwierząt stanowi ciekawą pozycję w kanonie literatury naukowej, którą z pewnością każdy student kierunków powiązanych z tą tematyką chętnie weźmie do ręki, aby poszerzyć horyzonty swojej wiedzy. Zarówno studenci zootechniki, weterynarii, jak i biologii, biotechnologii znajdą tu coś dla siebie - wiadomości z zakresu genetyki klasycznej, molekularnej, cyto- i immunogenetyki, genetyki populacji oraz genetyki cech ilościowych.
Zaczynając od bardzo dobrego omówienia oraz podsumowania najważniejszych zagadnień genetyki i genomiki w sposób przystępny, zrozumiały i bogaty w różnorodne przykłady. Poprzez ciekawostki ze świata nauki, które stymulują młodych naukowców do rozwiązywania nowych problemów i podejmowania kolejnych badań. Kończąc na bardziej specjalistycznych zagadnieniach, które dla studentów kierunków typu zootechnika, weterynaria na pewno pomogą zrozumieć obowiązujące zagadnienia, ale też pojąć niektóre problemy z zupełnie innej perspektywy.
W książce niestety znajdują się nieliczne błędy i niedomówienia, które nieuważnego, początkującego naukowca mogą wprowadzić w błąd. Jednak całokształt tej książki zachęca do dalszych poszukiwań wiedzy (co umożliwia szeroka literatura dodatkowa), a za tym idzie niwelowanie efektów takich pomyłek, nieścisłości. Poziom szczegółowości poruszanych zagadnień jest zróżnicowany, niektóre elementy wydają się być zbyt dokładnie omawiane, jednak sposób pisania uniemożliwia znudzenie się czytaniem tego podręcznika. Znajduje się w nim również wiele schematów, zdjęć i wykresów, które dodatkowo ułatwiają zrozumienie opracowanych tematów poprzez uporządkowanie wiedzy i obrazowanie wyników poszczególnych doświadczeń. Dla zainteresowanych pogłębieniem wiedzy korzystną pomocą mogą być liczne odwołania do literatury źródłowej, w tym publikacji naukowych.
Podręcznik ten jest z pewnością godny polecenia nie tylko studentom, ale też wszystkim zainteresowanym ? nawet najtrudniejsze zagadnienia wytłumaczone są w sposób przystępny dla laików. Studenci kierunków zootechnika, weterynaria mogą uznać tę książkę za pozycję obowiązkową w swojej edukacji, natomiast przyszli biolodzy i biotechnolodzy z chęcią odnajdą w niej inspirującą lekturę dodatkową. Różnica ta wynika z faktu, iż poruszane problemy omawiane są na przykładach zwierząt domowych (np. bydło, świnia, koń, owca, pies, kot, kura). Niezmiennym pozostaje jednak, że w tej tematyce jest to jedna z najaktualniejszych pozycji, dlatego też uważam, że naprawdę warto zaznajomić się z treścią tej książki.