SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

podręcznik

Wydawnictwo PWN
Data wydania 2003
ISBN 978-83-01-13848-6

     

  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

Kolejny tom Wielkiej Historii Literatury Polskiej obejmuje tematycznie dzieje literatury polskiej zamknięte przedziałem czasowym od rozbiorów po powstanie styczniowe.

Początkowe dziesięciolecia, na które składają się tzw. szok porozbiorowy, Księstwo Warszawskie (poezja, narodziny współczesnego eseju, powieść gotycka, Śpiewy historyczne Juliana Ursyna Niemcewicza, tragedia klasyczna Alojzego Felińskiego, oda klasyczna Kajetana Koźmiana) i - częściowo Królestwo Polskie (powieść obyczajowa, romans sentymentalny i historyczny, idylle i elegie; poemat heroiczny, bajka i proza klasyczna, Ziemiaństwo Kajetana Koźmiana) - opracował Ryszard Przybylski. Właściwy romantyzm jest pióra Aliny Witkowskiej (sylwetka i twórczość Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida; liryka okresu międzypowstaniowego, poemat i epika wierszowana, proza narracyjna, dramat, krytyka literacka okresu międzypowstaniowego, epistolografia i pamiętnikarstwo doby romantyzmu, literatura dla młodego odbiorcy, pierwsze syntezy historii literatury).

Połączenie obydwu zakresów historii literatury w jednym tomie wynika z przeświadczenia o dominujących rysach wspólnych literatury porozbiorowej, wskazujących na ciągłość procesu historycznoliterackiego mimo różnic stylów, poetyk i gatunków. Wszystko, co działo się w literaturze porozbiorowej, stanowiło, bowiem naturalną glebę romantyzmu pojętego jako kontynuacja, jako dialog i jako sprzeciw. Dlatego też literatura porozbiorowa znalazła się w tomie Romantyzm na zasadach współkomponentu epoki.

Książka posiada bogate biogramy pisarzy zamieszczone na końcu tomu, wskazówki bibliograficzne; indeks osób, utworów i czasopism, a także liczne ilustracje czarno-białe.
S
Szczegóły
Dział: Podręczniki szkolne
Kategoria: szkoły wyższe,  nauki humanistyczne,  nauka o literaturze
Wydawnictwo: PWN
Oprawa: miękka
Rok publikacji: 2003
Wymiary: 165x240
Liczba stron: 744

RECENZJE - Podręcznik - Romantyzm. Podręcznik

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 26 ocen )
  • 5
    26
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Marzanna

ilość recenzji:85

brak oceny 25-07-2009 22:12

Podręcznik dla studentów filologii polskiej idealny. Znajdziemy tu wszystko, co wiedzieć powinniśmy o epoce zwanej romantyzmem. Wielka księga, z którą student przed pół roku praktycznie się nie rozstaje. I co z tego. Taka wielka wydaje się tylko na początku, z upływem kolejnych dni student, co wieczór wertujący jej stronnice zaczyna się przyzwyczajać. Z czasem pokocha owo wielkie tomiszcze, w którym aż roi się od Mickiewicza, Słowackiego i innych szalonych i zbuntowanych romantyków. Rzecz niezbędna, gdy przed nami egzamin z epoki oświecenia. Wówczas taka książka jest na wagę złota, ba, jest bezcenna. Dlatego warto zaopatrzeń się w nią zawczasu. Polecam wszystkim. Mie tylko studentom, ale i osobom zainteresowanym ową epoką. Maturzyści – ten podręcznik jest też dla was, z nim wasza matura na pewno lepiej pójdzie. Polecam.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?