Na dzisiaj przygotowaliśmy duży zestaw klocków TechnoLogic, figuruje w serii ?Laboratorium Mechaniki?, a nazywa się ?Samoloty i helikoptery?. Zrobił na nas ogromne wrażenie, nie tylko ze względu na jakość oraz rozmiary, ale także ilość modeli, których złożenie opisano w instrukcji.
Naukowa zabawa tymi klockami pomaga w rozwoju zdolności manualnych, pomysłowości i kreatywności, inspirowana jest metodologią STEAM ? science, technology, engineering, mathematics.
Opisywany komplet zawiera ponad 200 wymiennych elementów. Dedykowany jest dla dzieci w wieku od 8 lat. W trakcie składania modeli poznamy, czym są przekładnie stożkowe i dźwignie, ruchome lotki czy nastawne stateczniki, a także przegub Cardana, śruba Ślimakowa, eksperymentować będziemy też z układami napędowymi.
Najważniejsze jest jednak to, że zbudujemy? szybowiec, samolot radar, dron rozpoznawczy, lotnię z napędem, samolot dwusilnikowy, samolot akrobacyjny, samolot braci Wright, helikopter dwu-wirnikowy, helikopter ?Latający dźwig?, helikopter ratunkowy ? wow, duże tego i wszystko opisane krok po kroku!
W zestawach TechnoLogic instrukcja to nie tylko podział na etapy składania i wytłumaczenie, jak łączyć ze sobą klocki. Wyjaśniono tutaj mechanikę lotu, siłę nośną, opisano pilotowanie samolotu. Przy każdym z pojazdów znajdują się wspaniałe ?nowości techniczne i ciekawostki?, a więc realne informacje ze świata latających maszyn ? różnice w projektach, wagi, osiągi, akrobacje, historia pierwszych lotów, itp.
W przypadku śmigłowca przeczytamy jeszcze o mechanice wirnika, w tym o zastosowaniu wirnika głównego i ogonowego, nie pominięto skróconego instruktażu pilotażu. Poznamy wielkość przestrzeni ładunkowej, rozwiązania techniczne oraz nośność.
Poszczególne fazy montażu w przypadku tak wielu modeli są bardziej skomplikowane, a na rysunkach jest więcej szczegółów, należy być bardziej skoncentrowanym w trakcie budowy. W zielonych ramkach zwrócono uwagę na detale, które należy sprawdzić w trakcie łączenia, przykładowo wyrównanie wybranych elementów, kolejność dobierania części, lustrzane odbicia, zaczepy. Do każdego z procesów skompletowano w ramce potrzebne na bieżąco komponenty. Osie wystarczy przyłożyć do ilustracji.
Poza instrukcją podstawową jest tutaj jeszcze dodatkowa wkładka z wykazem wszystkich części wraz z symboliką widniejącą na schematach montażu ? wyliczono nawet ilość poszczególnych zębów na kołach zębatych, talerzowych, zębniku i satelitach. Przydatne mogą okazać się również ostrzeżenia, w tym o wyjmowaniu nitów z modułu napędowego przy demontażu pojazdu, kiedy mamy ochotę zbudować nową latającą maszynę.
http://mlodygiercownik.pl/2017/07/24/recenzja-klockow-samoloty-i-helikoptery-laboratorium-mechaniki/