Oto kolejna pozycja promująca region, w tym przypadku miasto Rzeszów. Naszym zdaniem gry planszowe to genialne pamiątki z wojaży, a jednocześnie ciekawy sposób, na przypominanie sobie, gdzie byliśmy i co oglądaliśmy. Alternatywnie ? skorzystać możemy również dopiero planując wycieczkę, ponieważ opisano tutaj najciekawsze obiekty, które możemy zwiedzić. Przyjrzyjmy się bliżej ?Miastu skarbów?, zapraszamy na mlodygiercownik.pl
Gra planszowa z dużą ilością kafli dla 2-4 graczy w wieku od 7 lat, czas rozgrywki 20-30 minut, uzależniony jest od ponoszonego ryzyka i szczęścia w rzutach kostkami. Rozgrywka kończy się kiedy jeden z graczy zdobędzie 15 skarbów, wygrywa osoba z najwyższą punktacją z dukatów, kafli, bonusów za poniesione ryzyko przy zdobywaniu płytek, za wielkości uzbieranej ostatecznie kolekcji.
Instrukcja jest obszerna, ale wyjaśnia nie tylko reguły zabawy, gdyż jest jednocześnie przewodnikiem po mieście, gdzie każdy ze skarbów został opisany w podziale na kategorie: wydarzenia, muzea i instytucje, zabytki i pomniki, osoby, inne miejsca.
Zapełniamy losowo szachownicę 36 kafelkami, które ustawiamy zakryte rewersem do góry. Każdy z graczy otrzymuje trzy dukaty i pionek wybranej barwy. W trakcie zabawy korzystamy ze znaczników sukcesu ? o dwa więcej niż liczba graczy, służą one do oznaczania płytek, które uda nam się pozyskać jeśli spasujemy lub kolejne rzuty będą pomyślne. Każdy z dukatów zastępuje jedno oczko brakujące oczko na kostce.
Ścianki na kostkach to rzędy i kolumny na szachownicy. Rzucamy kostkami, żeby odkryć 6 kafli dla kompletu graczy. Wybieramy jedną płytkę i odczytujemy wynik, który należy uzyskać z rzutu, aby oznaczyć ją znacznikiem sukcesu. Jeśli kości będą szczęśliwe, a ilość wcześniej wyłożonych dukatów wystarczająca, aby pozyskać kafelek to możemy ryzykować i turlać dalej, żeby zdobyć kolejne skarby, jednak przy wyniku niższym niż wymagany tracimy wszystkie już wcześniej zajęte na planszy. Nowe płytki będziemy dokładali kiedy każdy z uczestników zabawy podejmie próbę zdobycia odkrytych kafli lub zostaną one zebrane w trakcie gry.
Im więcej płytek zdobędziemy w trakcie naszej próby, tym wyższy bonus dodatkowy za poniesione ryzyko ? punkty z tabeli w instrukcji. Odpowiednio duże zbiory będą osobno punktowane na koniec zabawy.
Gra jest mocno losowa, ponieważ wiele zależy od kostek, natomiast możemy modyfikować ścianki używając dukatów i to my ponosimy ryzyko kontynuacji, zdobywając bonus za odwagę lub tracąc skarby w przypadku nietrafionego rzutu. Mechanika gry jest bardzo udana.
http://mlodygiercownik.pl/2018/02/23/recenzja-gry-planszowej-miasto-skarbow/