Teoretycy pandemicznych konspiracji mogliby zakrzyknąć: "To się nazywa gra na czasie!". Faktem jednak jest, że Pandemic to gra z długą już historią, sięgającą 2008 roku. O tym, jak bardzo pozostaje aktualna najlepiej świadczy fakt, że doczekała się trzech dużych dodatków do wersji podstawowej oraz aż ośmiu innych samodzielnych gier. Czy warto po nie sięgnąć w czasach, gdy słowo "pandemia" nabrało skojarzeń dalekich od planszowej rozrywki?
Właśnie kończysz swoją zmianę, gdy przez radio docierają do Ciebie pierwsze sygnały o nowej chorobie. Jesteś naukowcem, badaczem, sanitariuszem, specjalistą ds. kwarantanny lub zwykłym kierownikiem budowy - ale jesteś potrzebny tu i teraz. Pakujesz więc mandżur, zabierając tylko najpotrzebniejsze rzeczy i jedną zmianę ubrań i ruszasz na lotnisko. Montreal, Johannesburg, Dżakarta, Mediolan, Hong Kong, Petersburg - gdy tylko opanowane zostaje jedno ognisko, wybuchają cztery kolejne, podróżujesz więc dalej. Śpisz na walizkach, codziennie budzisz się w innym mieście, bez wytchnienia zwalczając chorobę, stawiając kolejne stacje badawcze i wciąż pracując nad wynalezieniem lekarstwa. Od Twojej pracy zależą losy świata - chorych wciąż przybywa i nie możesz się zatrzymać. Czy uda Ci się powstrzymać epidemię, zanim będzie za późno?
Pandemic wrzuca graczy w sam środek szalejących epidemii. Ogniska czterech nowych, zabójczych chorób dziesiątkują populacje na całym świecie - w Azji, Europie, Afryce i Ameryce. Nie istnieje lekarstwo, nie istnieją szczepionki - od Twoich działań zależą losy tej wojny. Każdy gracz kontroluje innego specjalistę z unikatową umiejętnością ułatwiającą np. zwalczanie choroby w danym mieście, chroniącą przed dalszym rozprzestrzenianiem ognisk epidemii czy umożliwiającą budowanie stacji badawczych bez użycia kart. Wszyscy dążą do tego samego celu - wynalezienia lekarstw na cztery choroby.
W swojej turze gracz wykonuje cztery akcje, dzięki którym przemieszcza się po mapie, zwalcza chorobę w aktualnie odwiedzanym mieście, stawia w nim stację badawczą, przekazuje kartę innemu graczowi lub wynajduje lekarstwo (dzięki zgromadzeniu odpowiedniej liczby kart w danym kolorze). Po wykonaniu swoich akcji gracz dobiera dwie karty na rękę, po czym następuje faza rozszerzania się infekcji. W zależności od tego w jakiej pozycji znajduje się znacznik skali zachorowań co turę pojawiają się dwie, trzy lub nawet cztery ogniska choroby w miastach już zarażonych lub dotychczas niedotkniętych pandemią.
Gra nieustannie pokazuje graczom, że nie ma czasu na bezczynność. Wraz z każdym kolejnym zachorowaniem i każdym wybuchem epidemii gra zbliża się do nieuchronnego i być może nieuleczalnego końca. O stopniu trudności gracze decydują przed rozgrywką, wtasowując do talii karty wybuchu epidemii - im ich więcej, tym trudniej pokonać szerzącą się chorobę. Tylko pełna współpraca między grającymi pozwoli na zwycięstwo w walce z wirusami. Czy staniecie na wysokości zadania?
Pandemic to gra kooperacyjna - pełną gębą. Gracze nie mają tu indywidualnych celów, nie jest wyłaniany jeden zwycięzca, jedynym przeciwnikiem jest sama gra. Współdziałając, wspólnie planując i mądrze wykorzystując swoje unikatowe zdolności gracze muszą doprowadzić badania nad lekarstwem do szczęśliwego końca, jednocześnie kontrolując ogniska choroby w poszczególnych miastach. Wirusy nie zatrzymują się nawet na chwilę, w trakcie rozgrywki kilkakrotnie wybuchają epidemie (znacznie utrudniając sytuację na planszy) i sprawa wydaje się beznadziejna. Mało która gra zaczyna się od tak wysokiego C... a potem jest tylko gorzej.
Grając w Pandemica w roku 2020 nie czuć zupełnie upływu lat - mechanika pozostaje ekscytująca i świetnie skaluje się wraz ze zmianą liczby graczy, zasady są zaskakująco przystępne, a rozwiązania zawarte w grze (jak np. wtórny wzrost zakażeń w miastach) stawiają przed grającymi prawdziwe wyzwanie. Żadna rozgrywka nie jest prosta, żaden wirus nie jest łatwiejszy od innych i żaden zakątek świata nie jest bezpieczny.
Pandemic jest więc świetnym wyborem nawet w czasach prawdziwej pandemii. Gdyby nasza domowa izolacja miała się przedłużać - do dyspozycji pozostają dodatki i kolejne gry w serii, gwarantując nie tylko ekscytującą rozrywkę, ale ciekawą perspektywę walki z chorobą. Teraz każdy może sprawdzić się w roli specjalisty, podróżującego po świecie i niestrudzenie zwalczającego złowrogie wirusy. Kto wie, może ta gra przyczyni się do wzrostu zainteresowania medycznymi kierunkami studiów w nadchodzącym roku akademickim?
Opinia bierze udział w konkursie