SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo SQN Sine Qua Non
Data wydania 2024
Oprawa miękka
Liczba stron 464
  • Wysyłka Kup teraz, a produkt wyruszy do Ciebie już w poniedziałek!
    Dotyczy zamówień opłaconych przez PayU, kartą lub za pobraniem.
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

Zanurz się w kolorowym świecie inspirowanym desi fantastyką, pełnym intryg i humoru! Elaman to młoda elfia arystokratka, która niedługo rozpocznie studia. Wychowywana pod kloszem, niewiele wie o prawdziwym życiu. Ma się to zmienić pod wpływem wizyty w tawernie, zainicjowanej przez jej troskliwego, acz nieodpowiedzialnego wuja. Traf, przeznaczenie, a może sami bogowie krzyżują jej losy z pielgrzymem Czadaramą, kapłanem pochodzącym z dalekiego Paharamu - kraju, który kojarzy się Elaman jedynie z zapachem kardamonu, kolorowymi strojami i okrutnymi bóstwami. Podczas wspólnej, zakrapianej alkoholem zabawy życie dwójki młodych elfów zostaje wywrócone do góry nogami. Gdy budzą się w szczerym polu, przerażeni wizją kary, jaka może spaść na Elaman za próbę ucieczki, postanawiają upozorować jej porwanie. A to dopiero początek przygody... Ucieczka Apsary to nie tylko porywająca opowieść o fantastycznej przygodzie, ale także refleksja nad dorastaniem, pokonywaniem uprzedzeń i poszukiwaniem własnej tożsamości, to również swoistego rodzaju mrugnięcie okiem w kierunku fanów romantasy. Autorki zabiorą Cię w podróż do barwnego świata, inspirowanego indyjskimi legendami i kinem Bollywood. BIOGRAM: Katarzyna Rutowska (20.03.1991) Z wykształcenia historyczka sztuki. Z zamiłowania - marketingowiec, kostiumografka, scenarzystka, konferansjerka oraz producentka rewii burleskowych, a także laureatka ogólnopolskich konkursów z zakresu animacji poklatkowej. Pracuje w miejskim domu kultury. Najbardziej na świecie lubi jeść, zwłaszcza palak paneer, oraz oglądać obrazki ze słodkimi kotkami w internecie. Katarzyna Podstawek (25.04.1991) Z wykształcenia filmoznawczyni. Właścicielka sklepu z odzieżą vintage. Prowadzi fanpage poświęcony historii mody: Poli-Loli, a także szereg prelekcji związanych z datowaniem zabytkowego ubioru. Debiutowała opowiadaniem Susza w Magazynie -žBiały Kruk-œ, które było nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Hobbystycznie ilustratorka. *** Złote i szmaragdowe elfy, tajemnicze bóstwa i zapach kadzideł - czegoś takiego w polskiej fantastyce jeszcze nie było! Joanna W. Gajzler autorka serii Necrovet
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: wysyłka 24h
Kategoria: Fantastyka,  fantasy,  książki na jesienne wieczory
Wydawnictwo: SQN Sine Qua Non
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2024
Wymiary: 140x205
Liczba stron: 464
ISBN: 9788383304410
Wprowadzono: 20.08.2024

RECENZJE - książki - Ucieczka Apsary Część 1 - Katarzyna Rutowska, Katarzyna Podstawek

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:
Nagrodzona Recenzja

mon******************

ilość recenzji:197

1-09-2024 23:05

"Ucieczka Apsary" to debiut powieściowy duetu pisarskiego Podstawek & Rutowska. I to jaki debiut! Zachwycający, pełen kolorów, egzotyczny, inspirowany kulturą południowoazjatycką, w którym magia, polityka i romantyczne uniesienia splatają się w zaskakującą opowieść.

Elaman to młoda elfia arystokratka, która początkowo żyje w świecie odizolowanym od trudnych realiów życia. Jej życie zmienia się drastycznie, gdy za sprawą nieodpowiedzialnego wuja trafia do tawerny, gdzie jej los splata się z Czadaramą, tajemniczym kapłanem z odległego Paharamu. To spotkanie staje się punktem wyjścia dla serii wydarzeń, które zmuszą Elaman do konfrontacji z rzeczywistością, o której wcześniej nie miała pojęcia. Od tego momentu zaczyna się wspólna podróż złotego i nefrytowego elfa, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, podczas której oboje odkrywają siebie na nowo i mierzą się z uprzedzeniami, jakie dzielą ich światy, a także ich wspólny świat od tego, w którym żyją ludzie.

Autorki stworzyły skomplikowany i bogaty świat, w którym różnice społeczne i kulturowe odgrywają kluczową rolę. Elaman i Czadarama pochodzą z zupełnie różnych środowisk. Ona z wyższych sfer elfiej arystokracji, on z egzotycznego, tajemniczego kraju, który dla bohaterki początkowo kojarzy się jedynie z zapachem kardamonu i kolorowymi strojami. Te różnice, choć na pierwszy rzut oka nie do pokonania, stają się źródłem zarówno konfliktów, jak i wielu zabawnych sytuacji, ale też ostatecznie zrozumienia. Subtelnie zarysowana relacja tej dwójki (uwielbiam!) jest oparta na dialogu, szczerości i wzajemnym zaufaniu. Szalenie podoba mi się sposób, w jaki Czadarama podchodzi do nieznającej życia Elaman, jego stosunek do niej i to, jak ją traktuje. W ogóle ten elf, chociaż jako Święte Ostrze sieje postrach, wydaje się być dobrze wychowanym, poukładanym, troskliwym młodzieńcem, jakich w dzisiejszym świecie brakuje. Istotną rolę w powieści odgrywa religia. Czadarama jako kapłan jest głęboko zanurzony w wierzeniach swojego ludu, a to wpływa na jego wybory i relacje z Elaman, która początkowo podchodzi do tej religii (zbyt religijna zresztą w ogóle nie jest) z dystansem, a w mężczyźnie widzi wariata. Ta różnica w podejściu do wiary staje się kolejnym elementem, który zbliża bohaterów, zmuszając ich do wzajemnego zrozumienia i akceptacji.

Oprócz tego, że autorki genialnie przedstawiają wspomniane już różnice kulturowe, w równie przemyślany i efektowny sposób wplatają do fabuły motywy polityczne i społeczne. Świat przedstawiony w powieści jest pełen dyskryminacji, co odbija się w relacjach między postaciami i w ich osobistych dylematach. Elaman początkowo postrzegana jest jako typowa, nieco rozpuszczona arystokratka, z czasem pokazuje swoją inną twarz i przedstawia swoją trudną historię. Możemy obserwować jej wewnętrzne zmagania, próby wyrwania się z klatki konwenansów, potrzebę uzyskania niezależności i poszukiwanie własnej tożsamości. Z biegiem czasu Elaman bardzo się zmienia. Dojrzewa, staje się bardziej pewna siebie i niezależna. Zaczyna też coraz lepiej rozumieć, jak funkcjonuje otaczający ją świat. Czadarama z kolei okazuje się postacią znacznie bardziej złożoną niż początkowo mogłoby się wydawać. Jego tajemnicza przeszłość, związana z religijnymi obowiązkami i społecznymi normami jego kraju, jest odkrywana stopniowo, skutecznie podtrzymując w ten sposób napięcie, ale też nadając tej unikatowej historii dodatkową warstwę znaczeń. Kreacja głównych postaci zachwyca, ale równie dużo uwagi skupiają na sobie postaci poboczne, takie jak pocieszny wujaszek Elaman, pojawiający się pod koniec Sagardon, a nawet żona wujaszka ? Kluseczka czy każdy, kogo bohaterowie spotykają w drodze do stolicy. Pokochałam ich wszystkich, bo każdy jest inny, jest jakiś i wnosi coś swojego do tej opowieści i bardzo trudno było mi się z nimi wszystkimi rozstać, nawet z magiem bez ręki.

Narracja w powieści jest płynna, lekka i żartobliwa, co sprawia, że mimo poruszania poważnych tematów, takich jak dyskryminacja, niewolnictwo, uzależnienie, trudne relacje rodzinne czy walka o niezależność, a także mimo rozlewu k.wi, czego też w powieści nie brakuje, lektura jest czystą przyjemnością. Bardzo podszedł mi w tej powieści humor. Jest subtelnie przemycony w dialogach i opisach i zdecydowanie dodaje jej uroku, sprawia, że z łatwością angażujemy się w losy bohaterów i że banan zadowolenia nie schodzi nam z twarzy (mimo, jak już wspomniałam obecności trudnych tematów i drastycznych scen). Styl pisania autorek jest spójny i harmonijny, co jest szczególnie godne pochwały, biorąc pod uwagę fakt, że książka została napisana w duecie. Przyznam, że próbowałam dojść do tego, który fragment pisała każda z nich, ale mi się nie udało, tak dobrze się ze sobą zgrywają. Błędów się w powieści nie doszukałam, co jest jej kolejnym atutem. Właściwie nie widzę minusów w tej opowieści. Początkowo miałam problem ze zrozumieniem, dlaczego magia (zwana magiją) działa tu tak, a nie inaczej i dlaczego Czadarama tak wiele potrafi, a inni nie, ale późniejsze wyjaśnienia Sagardona nieco mi w tej kwestii rozjaśniły, a reszty, mam nadzieję, dowiem się w kolejnej części.

"Ucieczka Apsary" to nie tylko bardzo ciekawa, absorbująca, przygodowa opowieść fantasy o młodej elfce i jej towarzyszu, ale także refleksja nad trudami dorastania i próbą znalezienia swojego miejsca w świecie pełnym podziałów i uprzedzeń. Jest to także historia o poszukiwaniu wolności oraz o buncie przeciwko ograniczeniom narzucanym przez społeczeństwo. Powieść zaskakuje swoją złożonością i poruszaną tematyką, która jest zarówno uniwersalna, jak i aktualna. Ta historia to coś naprawdę wyjątkowego i z całego serca już tęskniącego za kontynuacją ją Wam polecam!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?