Bibuła
Bibuła to materiał wielu aktywności DIY. Fantastycznie sprawdza się zarówno przy szkolnych projektach realizowanych przez najmłodszych, jak i w domorosłych pracach artystycznych. Różnorodne kolory, wzory, faktury oraz grubość sprawiają, że bibułę z powodzeniem wykorzystuje się w zdobnictwie, ale też wykorzystuje do tworzenia ozdobnych przedmiotów. Poza tym nasiąknięta bibuła doskonale sprawdza się jako alternatywa dla farb wodnych. Niektórzy używają jej nawet do farbowania… włosów.
Do czego przyda się bibuła gładka?
Bibuła gładka sprzedawana jest w formie cienkich arkusików zwiniętych razem w ciasny rulon. Wyróżnia się delikatnością i charakterystyczną półprzezroczystością. Z tego powodu trzeba uważać na to, by jej nie pognieść – raz pozaginana nie wróci już do pierwotnego stanu. W szkołach najczęściej wykorzystuje się ją do tworzenia witraży – jest wtedy wklejana pomiędzy dwie papierowe „ramy” o dowolnym kształcie. Tego typu aktywność uczy precyzji i delikatności. Bibuła gładka to też materiał często wykorzystywany przez autorów ślubnych dekoracji i papeterii. Ozdabia się nią karnety, zaproszenia i albumy. Niektórzy wykonują też z ich użyciem specjalne lampiony.
Bibuła do pakowania
Szukasz sposobu na estetyczne i subtelne zapakowanie prezentu? Bibuła to wyjątkowe, a przy tym ekonomiczne rozwiązanie. Świetnie sprawdza się jako wypełnienie pudełka – wystarczy zawinąć w nią prezent i schować rzecz do opakowania, by moment otwarcia niespodzianki zyskał odrobinę tajemniczości! Nie mniej atrakcyjnie wyglądać będą też same prezenty owinięte bibułą do pakowania i przewiązane np. wstążką z organzy.
Marszczona bibułka w szkole
Marszczona bibuła dekoracyjna to najczęściej wykorzystywany rodzaj bibuły w szkole. O ile gładka odpowiedniczka tego materiału musi być traktowana z delikatnością i uwagą o zachowanie jej nienagannego stanu, o tyle w wersji marszczonej nauczyciele oraz uczniowie mogą sobie pozwolić na więcej. Pamiętacie jeszcze masowo tworzone na lekcjach kwiaty? Kolorowa bibuła wirowała między ławkami zaaferowanych pracą uczniów – każdy chciał, by jego bukiet na Dzień Matki wyglądał najokazalej. A zimą? Marszczona bibuła dekoracyjna, zwłaszcza ta zielona i czerwona, do dziś każdego roku jest wręcz hurtowo wykupywana z okolicznych sklepów papierniczych do tworzenia łańcuchów choinkowych. A to dopiero początek! Ileż karnawałowych strojów uratowała kolorowa bibuła! Ileż powstało z niej pomponów, ileż piniat ozdobiła! Krótko: bibułka marszczona to całe morze twórczych możliwości.