Kredki
„Więc chodź pomaluj mój świat” – śpiewał zespół 2+1 przypominając, że to właśnie świat pełen kolorów utożsamiamy ze szczęściem i radością. To samo dzieje się z dziecięcą rzeczywistością, która staje się pełna śmiechu i radości, gdy wokół pojawiają się kolory. Wystarczy mieć kredki, by twarz rozjaśniał uśmiech, a białe kartki zmieniały się w feerię fantastycznych pomysłów. Każdy artysta zaczynał od rysowania pokrzywionych domków z płotkiem, kominem ze skręconym szarym dymem i wielkim gorejącym nad tym wszystkim słońcem. Nawet mniej uzdolnione dzieci od zawsze skazywane były na rysowanie – a to podczas przedszkolnych zajęć, a to niecierpliwie wyczekując na rodziców przy ich biurku w pracy. Nie ma wątpliwości, że kolorowe kredki to absolutna podstawa każdego dzieciństwa. A Ty jakie kredki dla dzieci wspominasz z najmłodszych lat?
Jak wybrać kredki dla dzieci?
Nawet najmłodszego berbecia ciągnie do rysowania kredkami. Niestety, maluchy również niezwykle szybko nudzą się wykonywaną czynnością. Wtedy przedmioty w ich dłoniach zaczynają trafiać do uszu, nosa czy buzi – co jest nie tylko niezgodne z ich przeznaczeniem, ale też niebezpieczne. Na szczęście istnieją już kredki dla dzieci, które skończyły dopiero roczek. Różnią się one zdecydowanie od tradycyjnych kredek – mają np. kształt misiów – ale jednocześnie dzięki specjalnym wypustkom silniej stymulują umiejętność chwytania. Kiedy dziecko nieco podrośnie, warto wymienić wielobarwne miśki na grube kolorowe kredki. Ich większy rozmiar, charakterystyczny kształt i niełamliwość to idealne cechy dla użytkowania przez dzieci w wieku przedszkolnym czy nawet wczesnoszkolnym. Dopiero, gdy maluch nieco podrośnie i z mniejszym zainteresowaniem będzie testował alternatywne sposoby wykorzystania różnych przedmiotów, warto zainwestować w klasyczny zestaw kredek.
Czym charakteryzuje się idealny zestaw kredek?
Podstawowy zestaw kredek składa się jedynie z sześciu kolorów. Są to zazwyczaj barwy wyjątkowo intensywne, bardzo ze sobą kontrastujące. Idealnie sprawdzają się u młodszych dzieci, które nie przykładają szczególnej uwagi do wiarygodności barw względem otaczającego ich świata, a raczej zwyczajnie bawią się zastanymi kolorami. Im dziecko starsze, tym chętniej będzie niuansowało barwy – to do niego adresowany jest największy zestaw kredek, który może liczyć nawet kilkadziesiąt odcieni. Decydując się na zakup tak obszernego pakietu, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych szczegółów poza liczbą kolorów w zestawie, np. czy dołączono doń odpowiednie etui do przechowywania, czy kredki są już naostrzone, z jakiego materiału (łamliwego, niełamliwego) zostały wykonane. Najdroższe, ale też najtrwalsze zestawy kredek, wykonane są z żywicy syntetycznej; zwykle dołącza się do nich specjalną metalową kasetkę.
Czy istnieją najlepsze kredki?
Wśród rozlicznych kolorowych zestawów znajdziemy wiele różnych typów kredek. Najlepsze powinny po prostu odpowiadać konkretnym potrzebom. Inaczej będą zachowywały się kredki ołówkowe, inaczej pastelowe, a jeszcze inaczej woskowe. Do codziennego użytku wystarczą kredki ołówkowe, które charakteryzują się średnią twardością, nie pylą i nie kurzą. Nie są wyjątkowo podatne na rozmazywanie (a więc nie ułatwią np. cieniowania) i wyraźnie pokrywają wybraną powierzchnię. Zupełnie inaczej zachowują się kredki akwarelowe, które dodatkowo rozmywa się wodą (chociaż część z nich może być też używana jak zwykłe kredki). Kolejny typ to kredki woskowe, charakteryzujące się wyjątkowo intensywnym kryciem kolorowanej płaszczyzny (nie musi być to wyłącznie papier, równie dobrze sprawdzą się na drewnie czy betonie) i brakiem konieczności ostrzenia, ponieważ całe wykonane są z materiału barwiącego.