Zeszyt w kratkę
Zeszyt w kratkę to podstawa zeszytowego wyposażenia ucznia liceum czy technikum. Zdecydowanie większa liczba przedmiotów wymaga bowiem notowania w tego typu brulionie. Zeszyty w kratkę używane są zarówno do zapisywania działań matematycznych, jak i wzorów chemicznych czy fizycznych. Ułatwiają także rozrysowywanie schematów kwiatów czy różnorodnych cyklów rozrodczych nauczanych na lekcjach biologii. Korzysta się z nich również na lekcjach informatyki, historii, historii sztuki, wiedzy o społeczeństwie, podstawach przedsiębiorczości, religii czy etyki.
Zeszyty w kratkę – czym się różnią?
Zeszyty w kratkę mogą różnić się szerokością, wyrazistością i kolorem kratki, posiadaniem lub nie marginesów (dodatkowo wyróżnionych kolorem lub nie) oraz liczbą stron. Warto zwrócić uwagę na rodzaj papieru. Zeszyty z większą gramaturą papieru i sztywnymi okładkami będą wydawały się grubsze od tych z mniejszą gramaturą papieru i miękkimi okładkami. Tak jak inne zeszyty, te w kratkę występują w różnych formatach, wśród których najpopularniejsze to A5 i A4. Zróżnicowany jest również sposób łączenia ze sobą kartek w zeszytach w kratkę. Szkolny brulion może być klejony, szyty, zszywany lub łączony przy pomocy grzbietu kołowego.
Jak wybrać odpowiedni zeszyt? Kratka kratce nierówna
Mogłoby się wydawać, że każda kratka to po prostu kratka. Zeszyt, właściwie dobrany, może jednak zdecydowanie ułatwić człowiekowi życie lub wspomóc go w ćwiczeniach. Dla młodszych uczniów, zwłaszcza tych mających problemy z formowaniem liczb, warto rozważyć zakup zeszytu z węższą kratką. Wymusza ona bowiem pewną dyscyplinę, wzmacnia dokładność ruchu dziecka i pozwala na opanowanie przez nie estetycznego i czytelnego zapisu cyfr. Najmłodszym z pewnością pomogą też wyraziste zeszyty w kolorową kratkę. Na etapie liceum czy technikum z kolei warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie dotychczasowych przyzwyczajeń ucznia. Zbierane po podstawówce notatki będą niezwykle istotne dla przygotowań do egzaminu dojrzałości. Powinny być więc możliwie przejrzyste i wygodne podczas nauki. Wielu uczniów skarży się na trudności, gdy ich zeszyty w kratkę są zbyt ciemne lub pozbawione marginesów, bo trudniej się w nich odnaleźć. Najbezpieczniej jest więc wybierać zeszyty o delikatnie zaznaczonej kresce, z wyraźnie odciętym marginesem.
Duży zeszyt w kratkę? A może mały zeszyt w kratkę?
Na pierwszej lekcji z danego przedmiotu nauczyciel zwykle wygłasza swoje oczekiwania wobec uczniowskich przyborów – zwłaszcza jeżeli są one nietypowe. Duży zeszyt w kratkę może znaleźć się wśród wymagań przede wszystkim na lekcjach techniki, matematyki lub geografii. Najczęściej jednak belfrowie nie ingerują w wybory uczniów dotyczące miejsca sporządzania notatek. Młodzież liceum czy technikum może swobodnie przebierać w rozmiarach zeszytów. Łatwo jednak dojść do wniosku, że klasyczny rozmiar brulionu – A5 – stał się klasycznym nie bez powodu. Mieści się bowiem w niemal każdym plecaku czy torbie, jest poręczny i nie przeszkadza rówieśnikowi z ławki.