Modele do składania
Modelarstwo to bardzo ciekawe hobby, choć wymaga sporo cierpliwości i precyzji Polega na tworzeniu modeli budynków, samochodów, samolotów, statków itp. na podstawie zestawów materiałów i komponentów. Pakiety te mają różne stopnie trudności. Najprostsze są zestawy modeli do składania – umożliwiają połączenie elementów i uzyskanie obiektu bez konieczności stosowania kleju i farby. Akcesoriów tych trzeba użyć natomiast w przypadku zestawów modeli do sklejania. Najtrudniejsze pakiety zawierają bardzo drobne komponenty, które wymagają zaawansowanych modelarskich umiejętności. Dlaczego warto zainteresować się budowaniem modeli? Bo pobudza ono wiele obszarów naszego mózgu. Pomaga w łagodzeniu lęku i depresji, ale także poprawia niektóre umiejętności poznawcze, takie jak koncentracja, zdolności wzrokowo-ruchowe i funkcje wykonawcze. Modele do sklejania mają również walor edukacyjny – hobby to poszerza wiedzę historyczną i o świecie.
Czym kierować się przy wyborze modelu do sklejania?
Rozpoczynając przygodę z modelarstwem warto pamiętać o kilku aspektach. Pierwszy model nie powinien być zbyt skomplikowany, by nie zniechęcił do tego zajęcia. Z tego powodu lepiej nie wybierać również zestawów w dużej skali. Warto także zwrócić uwagę na jakość – kiepsko wykonane elementy mogą sprawiać problemy, a efekt nie będzie zbyt ciekawy. Na początek dobrze jest wybrać model do sklejania, który uważamy za interesujący. Na przykład pasjonaci historii II wojny światowej mogą sięgnąć po modele do składania przedstawiające maszyny wykorzystywane w tym okresie, a miłośnicy podróży po znane budowle świata.
Modele samolotów do sklejania
Jednymi z najpopularniejszych obiektów wśród modelarzy są modele samolotów do sklejania. Zestawy umożliwiają stworzenie tak słynnych maszyn, jak F-16, Black Hawk czy Spitfire. Modele samolotów do sklejania dla początkujących nie powinny zawierać zbyt dużo szyb, które łatwo zadrapać lub ubrudzić klejem. Z tego powodu lepiej zrezygnować z helikopterów i dwu- czy trzypłatowców. Ciekawą propozycją, jeśli chodzi o modele maszyn, które wzbijają się w przestworza, są również statki kosmiczne (np. Apollo 11) i promy kosmiczne (np. Space Shuttle Discovery).
Modele samochodów do sklejania
Również w tym przypadku na początek lepsza będzie prostota. Modele samochodów do sklejania zawierają elementy wykonane nie tylko z plastiku, ale też gumy czy chromu. Dodatkową trudność sprawiać może pomalowanie pojazdu w taki sposób, by uzyskać idealne odwzorowanie lakieru. Złożenie zaawansowanego modelu samochodu do sklejania wymaga więc sporych umiejętności. Warto jednak je zdobywać, by móc cieszyć oko modelami takich klasyków, jak Ford Torino, Lamborghini coutach czy Mercedes Benz SLS AMG.
Modele statków do sklejania
Od łodzi wikingów, przez żaglowiec Ameriga Vespucciego, aż po lotniskowiec U.S.S Roosevelt – modele statków do sklejania są bardzo różnorodne i interesujące. Lepiej jednak nie sięgać po nie na samym początku, wymagają bowiem sporej precyzji. Zestawy zawierają wiele drobnych elementów, których zamocowanie nie należy do najłatwiejszych. Trudności może sprawiać również malowanie na wiele kolorów. Modele statków do sklejania ciekawie wyglądają zamknięte w szklanych butelkach. Sięgnij po modelarskie akcesoria od Gandalfa, sklejaj i podziwiaj swoje dzieła!