- Książki Książki
- Podręczniki Podręczniki
- Ebooki Ebooki
- Audiobooki Audiobooki
- Gry / Zabawki Gry / Zabawki
- Drogeria Drogeria
- Muzyka Muzyka
- Filmy Filmy
- Art. pap i szkolne Art. pap i szkolne
Promocje
Wyróżnione
Bezapelacyjnie bohater serii filmów James Bond jest nie tylko symbolem kultury brytyjskiej, ale także nieodłącznym elementem popkultury. Filmy o przygodach Jamesa Bonda zna każdy fan kina szpiegowskiego, a kwestia “Nazywam się Bond. James Bond” wypowiadana przez agenta w każdej części jest najpopularniejszym cytatem w historii. Od ponad 60 lat przygody tajnego agenta Jamesa Bonda przyciągają do kin tłumy widzów, co czyni ją czwartą najbardziej kasową franczyzą filmową, tuż za Uniwersum Marvela, Gwiezdnymi Wojnami i Harrym Potterze.
Postać agenta Jej Królewskiej Mości została wykreowana przez pisarza Iana Fleminga, którego edukacja w elitarnej akademii wojskowej i doświadczenia z pracy w brytyjskim wywiadzie wojskowym stanowiły bazę jego najpopularniejszych dzieł literatury szpiegowskiej. James Bond jest szpiegiem MI6, czyli brytyjskiego agencji wywiadowczej. Jego popularny przydomek-kod, czyli 007 ma odnosić się do posiadanej przez niego licencji na zabijanie. Filmowy brytyjski szpieg w obliczu międzynarodowego zagrożenia i zbrodni jest kojarzony nie tylko z odwagą, sprytem i brutalną skutecznością, ale także z tą ludzką, wręcz wrażliwą twarzą. Nieodłącznymi elementami związanymi z serią filmów o przygodach Jamesa Bonda są szybkie samochody, nowoczesne gadżety szpiegowskie i piękne kobiety. Wszystko to “wstrząśnięte, nie zmieszane”.
Na przestrzeni lat aż 6 aktorów na wielkim ekranie przedstawiło się widzom jako agent James Bond. Seria dla każdego pokolenia fanów kina szpiegowskiego kojarzona jest z inną twarzą odtwórcy tej kultowej roli. Najmłodsze segment widzów pod imieniem agenta widzi Daniela Craiga, który zadebiutował w Casino Royale z 2006 roku, czyli 21. filmie, w którym biografia szpiega została stworzona od nowa, wpisując go w nowoczesne standardy. Ostatnią częścią z serii James Bond, w której można było zobaczyć Daniela Craiga jest Nie czas umierać z 2021 roku. Kolejnym najbardziej charakterystycznym odtwórcą roli Agenta 007 jest Sean Connery, czyli pierwszy w historii James Bond. Filmy z jego udziałem rozpoczęła część Doktor No z 1962 roku. Sir Connery wcielał się w szpiega w 6 oficjalnych odsłonach serii. Szóstą i ostatnią była pochodząca z 1971 roku część Diamenty są wieczne. Aż siedmiokrotnie twarzą Jamesa Bonda był Roger Moore, który zadebiutował w tej roli w 1973 roku w Żyj i pozwól umrzeć. Czternasty film o przygodach agenta Jej Królewskiej Mości, Zabójczy widok był jego ostatnim, a pałeczkę po nim przejął Timothy Dalton. W Agenta 007 wcielił się w dwóch odsłonach serii filmów James Bond: W obliczu śmierci i Licencja na zabijanie. Jego miejsce zajął Pierce Brosnan, który czterokrotnie był twarzą Jamesa Bonda, rozpoczynając tę przygodę od kultowego GoldenEye z Izabellą Scorupco u boku szpiega. Czwartą i ostatnią częścią w jego wykonaniu była Śmierć nadejdzie jutro. Wyjątkiem wśród wszystkich odtwórców roli Jamesa Bonda był George Lazenby, który tylko raz użyczył twarzy Agentowi 007, ale jako jedyny miał zawodowe doświadczenie podobne do pisarza Iana Fleminga, które stanowiło podstawę w jego grze aktorskiej.
Każdy fan bardzo dobrze zna przewodni motyw muzyczny całej serii filmów o przygodach Jamesa Bonda, kiedy to agent wchodzi spokojnym krokiem na ekran kinowy by po chwili niespodziewanie strzelić w kierunku widzów. Poszczególne filmy poza tym kultowym już motywem mają także swoją piosenkę tytułową, która już w chwili premiery kinowej znajduje się w czołówkach rankingów radiowych. Do najlepszych piosenek z serii o Agencie 007 można zaliczyć nostalgiczne No time to die w wykonaniu Billie Eilish, Live and let die Paula McCartneya i Wings w utrzymane duchu folkowo-rockowym, klasyczne Goldfinger Shirley Bassey, GoldenEye Tiny Turner, które przeszło do historii muzyki filmowej, Skyfall Adele pochodzące z najbardziej dochodowego filmu z serii, Die another day Madonny, które do tej pory jest przedmiotem kontrowersji, jeśli chodzi o dobór klimatu muzycznego, który odbiega znacząco od pozostałych utworów, Another way to die Alicii Keys i Jacka White’a będące połączeniem muzyki symfonicznej i rocka, kultowe i wyrafinowane Diamond are forever Shirley Bassey, kończąc na balladzie Writing’s on the wall Sama Smitha.
Poszczególne części łączy zaskakująco niewiele szczegółów, co pozwala w wielu przypadkach na oglądanie ich w losowej kolejności. Oczywiście najbardziej polecana jest zawsze kolejność chronologiczna w odniesieniu do premier filmów. Ten sposób pozwoli poznać wszystkich odtwórców, ich rozwój, różnice między nimi. Seria filmów o przygodach Jamesa Bonda pozwala na oglądanie odsłon z ulubionymi aktorskimi twarzami Agenta 007, ale także zgodnie z literackimi wydaniami tej historii szpiegowskiej.
Wpisz swój adres e-mail: