SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Seria Marka Krajewskiego – Eberhard Mock

Lubicie powieści kryminalne Marka Krajewskiego? Dzisiaj opowiemy Wam o głównym bohaterze najpopularniejszego cyklu tego autora – serii Eberhard Mock. Jest on funkcjonariuszem wydziału kryminalnego policji w Bresalu. Akcja powieści, których głównym bohaterem jest Eberhard Mock, toczy się w pierwszej połowie XX wielu we Wrocławiu.

Prywatne życie Eberharda Mocka

Eberhard Mock urodził się w Wałbrzychu 18 września 1883 roku. Jego matka zmarła przed 1906 rokiem. Ojciec – ubogi szewc, całe życie faworyzował starszego syna – Franza. Eberhard Mock był dwukrotnie żonaty, najpierw z Sophie von Fincki, później z Karen Thestrup. Jego pierwsza żona jest jedną z głównych postaci tomu Koniec świata w Bresalu. Była o dwadzieścia lat młodsza od męża i wywodziła się z bawarskiej arystokracji. Za Eberharda Mocka wyszła w wieku 20 lat, ich małżeństwo nie potrwało jednak długo. Już dwa lata po ślubie wyszły na jaw kłopoty z alkoholem i brutalny charakter Mocka. Karen – druga żona Eberharda Mocka była Dunką. Przyjechała do Niemiec podczas studiów, a swojego przyszłego męża poznała przez kopenhaskie biuro matrymonialne. 

Eberhard Mock przed pracą w policji

Eberhard Mock po zdanej maturze studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Wrocławskim. Interesował się kulturą starożytnego Rzymu i filozofią. Uwielbiał próbować niepospolitych trunków i dobrego, wyszukanego jedzenia. Sporadycznie korzystał z usług prostytutek. Nienawidził alfonsów, którzy nękali jego ulubienice. Pierwsze mieszkanie Eberharda Mocka było przy Plesser Str., kolejne przy Rehdigerplatz. W trakcie oblężenia Wrocławia razem z Karen i ich służącą Martą zajmował mieszlanie przy Zwingerplatz 1.

Eberhard Mock zakłada mundur

Pracę we wrocławskiej komendzie policji rozpoczął w roku 1909. Tam poznał swoich najbliższych współpracowników – funkcjonariuszy zajmujących się problemem ściągania haraczów oraz wymuszeniami – Wirtha i Zupitzę oraz posterunkowego, a później wachmistrza kryminalnego Kurta Smolorza. Eberhard Mock szybko awansował z asystenta kryminalnego na stanowisko radcy kryminalnego, by w końcu zostać szefem wrocławskiej policji kryminalnej. Jako policjant daje z siebie wszystko przy każdej sprawie. Zagląda w każdy kąt, byle tylko rozwikłać dręczące mieszkańców Wrocławia zagadki. Można by pomyśleć, że jest idealnym policjantem. Nic nie jest jednak czarne, ani białe.

Eberhard Mock – trudny charakter

Nie sposób ukryć mocnego temperamentu Eberharda Mocka. To człowiek nadzwyczaj podejrzliwy, nadużywający alkoholu i mający niewątpliwe skłonności do przemocy. W pracy uparcie dąży do celu, co dla funkcjonariusza policji zdaje się cechą wręcz zbawienną, jednak w życiu prywatnym nie wychodzi mu to na dobre. Jego trudna osobowość nie ułatwia mu funkcjonowania między ludźmi, którzy mają go za zdziwaczałego egoistę.  Czy jest tak naprawdę? W głębi serca Eberhard Mock jest wrażliwym facetem, który nie raz oberwał od życia prosto w splot słoneczny. W wolnych chwilach zaczytuje się w poezji Horacego. Wygląda na to, że Eberhard Mock nie jedno ma oblicze.

Książki z serii Eberhard Mock

Serię Eberhard Mock rozpoczyna książka pod tytułem Śmierć w Bresalu. Jej główny bohater próbuje rozwiązać tajemnicę wstrząsającej zbrodni. Ktoś odnajduje zmasakrowane zwłoki dwóch kobiet i niezrozumiałe zdanie, napisane krwią ofiar. W mrocznym i posępnym Wrocławiu jest tylko jedna osoba, która może dotrzeć do sprawcy. W mieście zarażonym doktryną hitlerowską pewien komisarz gustuje w dość nietypowej rozrywce. Grywa w szachy (według własnych zasad) z pięknymi roznegliżowanymi pannami. To Eberhard Mock, którego z domu rozkoszy może wyciągnąć tylko kolejna zbrodnia. W tym porywającym cyklu znajdziecie również książki, takie jak wspomniany Koniec świata w Bresalu, Widma w mieście Bresalu, Festung Bresalu, Dżuma w Bresalu i wiele innych.


... ...