Sandman
Czy znasz już niezwykle popularną ostatnio serię komiksową napisaną przez Neila Gaimana pt. Sandman? Netflix planuje premierę tej niezwykłej historii, natomiast, by lepiej przygotować się do serialowej ekranizacji, warto poznać lub odświeżyć historię głównego bohatera – Snu. Sprawdź na Gandalf.com.pl.
Sandman – postać
W Polsce komiksy z serii Sandman były wydawane w latach 2002–2007 przez Egmont Polska. Sen, który jest głównym bohaterem Sandmana, to władca krainy marzeń sennych. Najczęściej posługuje się imieniem Morfeusz, ale występuje także pod innymi nazwami. Jego obraz nawiązuje do Piaskuna, postaci z folkloru niemieckiego, która usypia dzieci, sypiąc im piasek w oczy.
Władca Snów Neila Gaimana rządzi snami i marzeniami ludzi. Ma rodzeństwo, które utożsamia elementy rzeczywistości, ale elementy nieskończone: Los, Śmierć, Zniszczenie, Rozpacz, Pożądanie, Maligna (Marzenie).
Główny bohater znajdował się w niewoli u brytyjskiego maga z początku XX wieku. Kiedy w końcu udaje mu się uwolnić, musi odbudować swoje zrujnowane królestwo. Mierzy się przy tym z demonami przeszłości, a także chce uratować świat i ludzi. Nie jest jednak oczywistym superbohaterem. Postępuje bezwzględnie, często nie liczy się z nikim.
Sandman – fabuła
Fabuła komiksów Sandman początkowo obracała się wokół horroru, by następnie przenieść się do świata fantasy wypełnionego elementami z klasycznych i współczesnych mitologii. Akcja poszczególnych odcinków komiksów rozgrywa się w świecie superbohaterów, którzy znani są z innych historii DC Comics.
Seria komiksowa nie miała stałego rysownika, jednak cechą wspólną są okładki stworzone przez Dave’a McKeana, które dają abstrakcyjny, surrealistyczny efekt.
Seria Sandman ma także wiele udanych kontynuacji na bazie wątków pobocznych. Jedną z najciekawszych jest ta opowiadająca o losach Lucyfera.
Neil Gaiman – kim jest?
Autor Sandmana Neil Gaiman to jeden z najważniejszych współczesnych twórców fantasy. Jest pisarzem, scenarzystą, redaktorem, autorem licznych powieści, opowiadań, komiksów fantasy, science fiction, grozy.
Wśród autorów, których Gaiman ceni, znajdują się C.S. Lewis, Edgar Allan Poe, J.R.R. Tolkien, G.K. Chesterton, Stanisław Lem i Lewis Carroll. Jego twórczość została przetłumaczona na wiele języków, między innymi włoski, niderlandzki, francuski, hiszpański, szwedzki, duński, jidysz, polski, bułgarski, grecki, fiński, japoński i węgierski.