- Książki Książki
- Podręczniki Podręczniki
- Ebooki Ebooki
- Audiobooki Audiobooki
- Gry / Zabawki Gry / Zabawki
- Drogeria Drogeria
- Muzyka Muzyka
- Filmy Filmy
- Art. pap i szkolne Art. pap i szkolne
Promocje
Wydawnictwa
Wyróżnione
Wiedźmin to franczyza, w której skład wchodzą powieści, komiksy, gry komputerowe, serial, pełnometrażowy film, a nawet zabawki. Swoje korzenie ma jednak w literaturze. Autorem książek o wiedźminie jest Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948 w Łodzi). Pisarz rozpoczął karierę literacką dopiero w latach 80. tłumaczeniem opowiadania Słowa Guru Cyryla M. Kornblutha. Wcześniej – po ukończeniu studiów ekonomicznych – pracował jako sprzedawca futer. Chociaż dzisiaj kojarzony jest głównie z wiedźminem, to ma na koncie znacznie więcej historii: Świat króla Artura. Maladie, leksykon miłośnika fantasy Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini, poradnik Oko Yrrhedesa, powieści z cyklu o Reinmarze z Bielawy (Trylogia husycka), czy powieść Żmija. Saga o wiedźminie, Geralcie z Rivii, stanowi kontynuację zbiorów opowiadań autora pod tytułem Ostatnie życzenie oraz Miecz przeznaczenia. Na cykl składają się powieści: Krew elfów, Czas pogardy, Chrzest ognia, Wieża Jaskółki, Pani Jeziora. Obok nich istnieją też dwa opowiadania (Coś się kończy, coś się zaczyna oraz Droga, z której się nie wraca) oraz powieść Sezon burz, które nie zaliczają się do głównej serii. Pierwszym tekstem, w którym pojawił się Geralt z Rivii, było opowiadanie Wiedźmin opublikowane w 1986 roku w czasopiśmie Fantastyka, które wygrało organizowany przez magazyn konkurs literacki.
Seria Wiedźmin koncentruje się wokół tytułowego bohatera, wiedźmina o imieniu Geralt. Odebrany rodzinie, poddany mutacjom i wychowany na zabójcę potworów, podróżuje po świecie rozwiązując problemy z mnożącymi się stworami przy pomocy srebrnego miecza (na ludzi ma drugi, żelazny). Jednym z ważniejszych wątków sagi jest relacja Geralta z Ciri, dzieckiem, z którym los związał go na mocy prawa niespodzianki. Fabuła toczy się w czasie wielkiej inwazji Cesarstwa Nilfgaardu na Północne Królestwa, co dodatkowo komplikuje i tak już niełatwe życie wiedźmina. Wielu chciałoby bowiem wykorzystać jego umiejętności dla swoich celów. On jednak stara się pozostać neutralny. Książki o wiedźminie wzbogacone są również wątkiem romansowym. Obiektem westchnień Geralta jest potężna czarodziejka Yennefer, która także musi zmagać się z zawirowaniami świata oraz decyzjami z przeszłości.
Na serię książek o Wiedźminie składają się opowiadania i saga powieści. Czytanie należy zatem rozpocząć od zbioru Ostatnie życzenie, w którym po raz pierwszy pojawia się Geralt. Następnie dobrze zapoznać się z opowiadaniami z książki Miecz przeznaczenia. Jeśli chodzi o sagę Wiedźmin, kolejność czytania jest następująca:
1. Krew elfów
2. Czas pogardy
3. Chrzest ognia
4. Wieża jaskółki
5. Pani Jeziora
O przygodach Wiedźmina Geralta, Yennefer i Ciri traktują także dwie inne książki Andrzeja Sapkowskiego. Dzięki dwóm opowiadaniom ze zbioru Coś się kończy, coś się zaczyna dowiedzieć się można co nieco o rodzicach Białego Wilka, a także poznać alternatywne zakończenie historii jego i pięknej czarodziejki. Za prequel sagi o Wiedźminie uważana jest z kolei powieść Sezon burz. Jeżeli zależy Ci na tym, by w pełni poznać świat stworzony przez Sapkowskiego, warto przeczytać wszystkie książki o Wiedźminie po kolei.
Nigdy nie ma się drugiej okazji, żeby zrobić pierwsze wrażenie – pisał Andrzej Sapkowski w Mieczu Przeznaczenia. Sprawdź, jakie wrażenie zrobią na Tobie komiksy o Wiedźminie Geralcie! Przemierzaj królestwa i księstwa, poznaj elfy, driady i krasnoludy. Zmierz się z potworami, które często bywają jednak mniej groźne niż ludzie… A może Jaskier zaśpiewa Ci jedną ze swoich słynnych ballad?
Dotychczas wydano trzy serie komiksów Wiedźmin, opartych na prozie Andrzeja Sapkowskiego. Pierwsza z nich ukazywała się w Polsce w latach 1993-1995. Kolejną niewielką serię opublikowało wydawnictwo Egmont w roku 2011. Najnowsza seria komiksów Witcher wydawana jest przez Dark Horse Comics od 2014 roku. Licencji udziela CD Projekt Red, producent gry komputerowej Wiedźmin.
W latach 1993-1995 ukazało się w Polsce komiksów Wiedźmin, opartych na opowiadaniach Andrzeja Sapkowskiego. Wydane zostały przez Prószyński i S-ka w magazynie Komiks. Za scenariusz odpowiadał Maciej Parowski, a za ilustracje Bogusław Polch. Kolejność tych komiksów o Wiedźminie Geralcie była następująca:
- Droga bez powrotu,
- Geralt,
- Mniejsze zło,
- Ostatnie życzenie,
- Granica możliwości,
- Zdrada.
Jedynie komiks Zdrada był zupełnie autorskim projektem, nawiązującym tylko do twórczości Sapkowskiego. W 2001 roku wszystkie tytuły zebrano w 2 tomy i wydano w twardej oprawie. W 2015 roku ukazały się w jednym tomie, w którym ujednolicono litery i poprawiono kolorystykę.
Od 2011 roku nowe komiksy Wiedźmin są wydawane jako franczyza CD Projekt Red. Przedstawienia Geralta i innych postaci oparte są na grach wideo Wiedźmin 2: Zabójcy Królów i Wiedźmin 3: Dziki Gon i autoryzowane przez ich producenta. Nie nawiązują w żaden sposób do wcześniejszej serii. W 2011 roku Egmont wydał 2-częściowy komiks The Witcher: Reasons of State (Racja stanu), który nie jest oparty na żadnej powieści ani opowiadaniu. Opowiada o zupełnie nowej przygodzie Wiedźmina Geralta. Komiks napisał Michał Gałek, zilustrował Arkadiusz Klimek, a pokolorował Łukasz Poller. Akcja rozgrywa się w baronii Creigiau w Malleore w 1262 roku, po I Wojnie Północnej. Pod koniec 2015 r. CD Projekt Red wydał osobny komiks, który rozwinął fabułę drugiej części gry. The Witcher: Matters of Conscience (Rachunek sumienia) napisał znów Michał Gałek, ilustrował Arkadiusz Klimek, a kolorował Nikodem Cabała.
Kolejną serię komiksów Witcher publikuje marka Dark Horse Comics, od roku 2015. Składa się ona z 4 tomów. Pierwszy z nich – Dom ze szkła – to historia oryginalna, której autorem jest Paul Tobin. Za ilustracje odpowiadał Joe Querio. Tom drugi, Dzieci lisicy stanowi adaptację jednego z rozdziałów powieści Sezon burz. Kolejny komiks Wiedźmin z tej serii, Klątwa kruków, jest dziełem Paula Tobina i polskiego ilustratora Piotra Kowalskiego. Tom 4, zatytułowany Córka płomienia, przygotowały dwie Polki: Aleksandra Motyka (scenariusz) oraz Marianna Strychowska (ilustracje). Wszystkie tytuły w polskiej wersji językowej wydaje wydawnictwo Egmont. W 2015 roku Dark Horse Comics przygotował także specjalny komiks Wiedźmin: Jak zabijać potwory. W niektórych krajach świata towarzyszył on premierze gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Jego autorami są wspomniani już Paul Tobin i Joe Querio. Fani komiksów Witcher nawiązujących do gry z pewnością mogą liczyć na pojawienie się wkrótce kolejnych tytułów.
Nie da się ukryć, że komiksy o Wiedźminie Geralcie mają więcej wspólnego z grami komputerowymi niż z książkami. Nie oznacza to jednak, że fani prozy powinni omijać je szerokim łukiem. Wszystkie postacie w formie rysunkowej przedstawiono z poszanowaniem ich pierwowzorów i uwypuklono znane z książek cechy. Poznawanie przygód Białego Wilka to czysta przyjemność – droga, z której się nie wraca i ciągle chce więcej. Dlatego warto sięgnąć także po komiks Wiedźmin. Przygotuj się na literacką podróż, która nie ma końca!
Chociaż sama seria książek o Wiedźminie jest uważana za jedną z najbardziej popularnych historii fantastycznych polskich autorów, to sławy na całym świecie doczekała się dopiero za sprawą serii gier komputerowych stworzonych przez CD Projekt oraz serialu Netflixa (serial Wiedźmin można oglądać na platformie od grudnia 2019 roku). Chociaż to za sprawą tego drugiego książki Sapkowskiego zaczęły się sprzedawać na Amazonie lepiej od stale goszczących w czołówce J.K. Rowling oraz Stephena Kinga, to matką sukcesu polskiego fantasty z pewnością są jednak gry komputerowe. Gra Wiedźmin 3 autorstwa CD Projektu uważana jest za jeden z najlepszych tytułów na świecie i od momentu premiery sprzedała się w nakładzie ponad 40 milionów egzemplarzy. Książki o wiedźminie są drugim najczęściej tłumaczonym z języka polskiego tekstem literackim. Aktualnie można przeczytać go w ponad 20 językach, ale liczba ta z roku na rok rośnie.
Wpisz swój adres e-mail: